Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Δεν είμαι εμβολιασμένος
Αρχεία σχετικά με τον εμβολιασμό
Επιλεκτικός εμβολιασμός
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη?

Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2792

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 24
The Marvelous Health of Unvaccinated Children

In Spain, Xavier Uriarte, MD and J. Manuel Marín, MD published a study in 1999 on 314 children they followed between 1975 to 2000. (3) This group of children is characterized by a majority of homebirth or natural births, prolonged breastfeeding, no vaccinations, holistic health education and no allopathic medicine. There were no serious diseases, few hospitalisations (mostly for traumas), and 3.3% asthma compared to the 20% in the general population. And of course, a lot of money was spared!

“It’s difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”
Al Gore - An Inconvenient Truth
Τελευταία διόρθωση: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν από Vera.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sanstef

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2811

• DaF
  • Το Άβαταρ του/της DaF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Δεν ηξερα που να ποσταρω την ιστορια μας κ ειπα να το κανω εδω....απλα και μονο επειδη αυτη η ερωτηση ειναι κ απορια μου..
η κορη μας, δυομιση ετων τωρα, δεν εχει εμβολιαστει. θηλασε δυο χρονια. Απο τα περασμενα Χριστουγεννα ομως ταλαιπωρειται συνεχως με ιωσεις και οχι μονο. Περναει μια τραχηλικη λεμφαδενιτιδα, με ενα τεραστιο πρηξιμο στον ενα λεμφαδενα (3 εκ.) για το οποιο πηρε αντιβιωση 2 φορες (τη δευτερη για 3 εβδομαδες!!), αλλαξαμε 2 παιδιατρους (εναν κλασικο, εναν ομοιοπαθητικο), καταληξαμε σε ομοιοπαθητικο γιατρο, πηρε για πολυ καιρο ομοιο φαρμακα -απο το Φλεβαρη- και τωρα πια εχει ξεπρηστει αρκετα, αλλα οχι πληρως.
Με το που ξεκινησε πρωτη φορα παιδικο, τωρα, περασε μια ιωση και περναει μια γαστρεντεριτιδα, για την οποια νοσηλευτηκε κιολας. Οι μονοι μηνες οπου δεν συνεβη τιποτα (εκτος των συνεχων επανελεγχων για τον λεμφαδενα) ηταν οι καλοκαιρινοι. Κατα τα αλλα ιωσεις απανωτες...
τη Θηλασα, προσεξα και προσεχω τη διατροφη της, το περιβαλλον οπου ζει δεν μπορω να το αλλαξω (κεντρο αθηνας) στο σπιτι ομως χρησιμοποιουμε βιολογικα/φυσικα καθαριστικα.........δεν ξερω τι αλλο να κανω, εχω απελπιστει. Τα παιδια αρρωσταινουν, οκ, αλλα οχι τοσο πολυ πια....... και σκεφτομαι σοβαρα...μηπως ΠΡΕΠΕΙ το παιδι να εμβολιαστει; καθως ενα τοσο αδυναμο ανοσοποιητικο συστημα , τσιμπαει ιους κ μικροβια για πλακα...
εχω μιλησει με τον δικο μου ομοιοπαθητικο για τα εμβολια, εχω ενημερωθει, εχω διαβασει....αν ομως η περιπτωση μας ειναι τετοια (λογω πεσμενου ανοσοποιητικου) οπου υπαρχει κινδυνος να κολλησει καμια μηνιγγιτιδα απο το σχολειο; Εκει δεν ξερω το κατα ποσο θα μας βοηθησει η ομοιοπαθητικη.

Δεν τα γραφω ολα αυτα περιμενοντας απαντηση στο θεμα μου...δλδ ναι να εμβολιασεις ,οχι να μην εμβολιασεις....περιμενω γνωμες, εσεις τι θα σκεφτοσασταν...και τελος χρειαζομαι υποστηριξη απο πλευρας γνωσεων για το θεμα αυτο, την οποια αισθανομαι οτι δεν εχω.........
ευχαριστω πολυ κ χαιρομαι που βλεπω 'γνωστες' κ στο φορουμ αυτο:)

Opinions founded on prejudice are always sustained with the greatest of violence.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2812

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Καλησπερα! Η γνωστη DAF εισαι? :)

Θα σου πω τη δικη μου γνωμη...εχω κι εγω παιδι με προβλημα στο ανοσοποιητικο. Αυτο το προβλημα δεν φανηκε απο πολλες ιωσεις αλλα απο τυχαιες εξετασεις. Οχι τοσο τυχαιες δλδ, εχει καποια σπανια παθηση που ψαχναμε να δουμε τι ειναι και ανακαλυψαμε οτι οι ανοσοσφαιρινες ηταν πολυ πολυ χαμηλα. η γιατρος που μας παρακολουθουσε το βρηκε ανησυχητικο. Συζητωντας το θεμα με φιλους γιατρους μου ειπαν τη γνωμη τους...ενας που δεν εχει ιδιαιτερη γνωση πανω στα εμβολια ειπε να εμβολιαστει για να ερεθιστει το ανοσοποιητικο.

Μια αλλη πιο ενημερωμενη στα εμβολια διαφωνησε, ειπε οτι αν τυχον το εμβολιο εχει κατι, η ειναι με ενεργο ιο τοτε ρισκαρω παρα πολυ να αρρωστησει σοβαρα το παιδι και να του τσακισει το ηδη ασθενες ανοσοποιητικο. Εγω φυσικα δεν εμβολιασα......κρατησα και το μεγαλο παιδι σπιτι να μην εχουμε κινδυνους με αρρωστιες. Το χειμωνα που μας περασε κολλησαμε μια ιωση ομαδικως που την περασαμε ολοι εντελως ελαφρα στο ποδι (θα ελεγα δλδ πως ηταν κρυωμα αν δεν αρρωσταιναμε ολοι) και μονο το μωρο την περασε λιγο πιο βαρια...εκανε λγο βηχα , ειχε φλεμμα αλλα οχι τιποτα ανησυχητικο, απλα αργησε να περασει. Το μωρο μου επισης λογω παλλινδρομισης στα νεφρα παιρνει συνεχεια αντιβιωση, Τωρα που του εκανα ξανα εξετασεις οι αναοσοσφαιρινες του ειναι ψηλα, πολυ καλυτερα.

Θελω να πω οτι το οτι δεν λειτουργει το ανοσοποιητικο το ειδα απο εξετασεις, δεν το υπεθεσα, αν δεν ειχαμε κανει εξετσαση ουτε θα πηγαινε το μυαλο μου. Οποτε αν υποπτευεσαι οτι εχει θεμα ανοσοποιητικου θα σου ελεγα να κανεις μερικες εξετασεις. Να δεις πως παει απο αντισωματα.

Δευτερο......διαβαζω ενα βιβλιο αυτο τον καιρο, που το αναφερω σε αλλο τοπικ ¨Πως μια γιατρος θεραπευεσε το παιδι της απο αυτισμο. Λεγεται Νατασα Καμπελ mcbride. Σορι που γραφω χαλια, εχω τα παιδια συνεχεια στα ποδια μου... :P

Αυτη εχει μια πολυ ενδιαφερουσα θεωρια που ισως πρεπει να κοιταξεις. Λεει οτι η υγεια μας εξαρταται απο την υγεια του εντερου μας. Σημερα πολλα παιδια γεννιουνται ειτε με καισαρικη ειτε απο γυναικες με προβληματα στη χλωριδα του εςντερουυ και συνεπως του κολπου. Αυτο εχει ως αποτελεσμα τα μωρα να παιρνουν παθογονα βακτηρια και οχι καλα. Και εκει ξεκινανε ολες οι αρρωστειες. Η μη καλη ισορροπια καλων και παθογονων μικροβιων στο εντερο επηρρεαζει παρα πολυ το ανοσοποιητικο, βασικα δεν το αφηνει να λειτουργει, επιτρεπει σε ιους και μιρκοβια να περνανε στο αιμα και να επηρρεαζουν εγκεφαλο και ολα τα οργανα μας. Ειναι απιστευτο ποσες αρρωστιες παθαινεις απο αυτη τη κακη χλωριδα.

Μαλιστα λεει το εξης σημαντικο....οσο ενα παιδι θηλάζει προστατευεται απο τα μικροβια λογω αντισωματων της μαμας. Μολις σταματησει να θηλαζει τελειωνει και η προστασια. Και αν καταλαβα καλα τα προβληματα του παιδιου σου ξεκινησαν ΑΦΟΥ σταματησε να θηλαζει...σωστα? Δεν ξερω πως γεννησες......εγω γεννησα φυσιολογικα αλλα ειχα κολπικα θεματα σε ολη την εγκυμοσυνη τα οποια και πηρε το μωρο μου...επισης τα τελευταια 10 χρονια εχω παρει πολλες αντιβιωσεις και ταλαιπωρουμαι με καντιντα. Απο συζητηση που καναμε στο παρεντς διαπιστωσαμε οτι οσες εχουμε αλλεργικα παιδια ολες σχεδον ειχαμε και καντιντα στην εγκυμοσυνη.

Αυτο το προβλημα λοιπον επηρρεαζει παρα πολυ το ανοσοποιητικο, γιατι οι ανοσοσφαιρινες που πολεμουν ιους παραγονται εκει στο εντερο. Μηπως πρεπει να το κοιταξεις αυτο? Εχει πολυ ενδιαφερον και το θεμα ειναι οτι τα μικροβια αυτα αναλογα τον ανθρωπο παρουσιαζουν διαφορετικο κοκτειλ τοξινων και επηρρεαζουν με διαφορετικους τροπους. Εχω ακουσει καποιον που ταλαιπωριοταν με φρικτες ιγμοριτιδες μεχρι που θεραπευσε το εντερο με ειδικη διαιτα.

Το προβλημα λυνεται με ειδικη διαιτα λοιπνο την gaps και τη ΄ληψη ειδικων προβιοτικων. Μαλιστα αν υπαρχει τετοιο προβλημα στο παιδι, απο οτι λενε γινονται καποιες εξετασεις που δεν ξερω ακομα να πω λεπτομερειες.

Αυτα απο μενα, αν θες να σου πω κατι αλλο εδω ειμαι. Εγω παντως που εχω παρομοιο θεμα, ΟΧΙ δεν θα το εμβολιαζα. Το αδυναμο ανοσοποιητικο για μενα σημαινει οτι το παιδι μπορει να κανει παρενεργειες. Τα εμβολια εχουν σχεδιαστει για υγιη παιδια. Η γιατρος που αναφερω λεει οτι παιδι με τετοιο προβλημα δεν πρεπει να εμβολιαζεται πριν γινει εντελως καλα και οχι πριν τα 5 χρονια.

“It’s difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2813

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Για μενα το οτι το παιδι αρχισε να αρρωσταινει αφου σταματησε να θηλαζει σημαινει οτι ο οργανισμος του δεν λειτουργει καλα και απο τη στιγμη που σταματησε η βοηθεια η δικη σου δεν μπορει να τα βγαλει περα.

Θα σου συστηνα να διαβασεις το βιβλιο. Ειναι απιστευτο το τι συμβαινει στο σωμα μας. Εοιμαστε γεματοι μικροοργανισμους, μερικοι εκ των οποιων ειναι πολυ επικινδυνοι και τοξικοι, αυτοι δεν φευγουν με αντιβιωσεις μονο περιοριζονται απο τα καλα μικροβια. Οταν το παιδι παιρνει αντιβιωση τοτε σκοτωνονται σχεδον τα παντα. Σχεδον γιατι καποια δεν παθαινουν τιποτα. Σκοτωνονται ομως σιγουρα τα καλα βακτηρια. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να πιανουν την περιοχη οτι προλαβει πρωτο το οποιο συνηθως ειναι παθογονα μικροβια. Ετσι μολις σταματησει η αντιβιωση και με την καταλληλη ευκαιρια το μικροβιο αναλαμβανει ξανα δραση. Τωρα πρεπει να δεις τι γινεται με τον λεμφαδενα. Σου ειπαν να κανεις καποιες εξετασεις?

Ξερεις οι γιατροι δεν εχουν ιδεα για πολλα πραγματα. Ο γιος μου ειχε πολυ περιεργες τιμες....τρελες τρανσαμινασες, ανοσοσφαιρινες μηδενικες...δεν ειχαν ιδεα τι εχει το παιδι.......δεν συζητω καν για το θεμα της σπανιας παθησης. το μονο που μου ελεγαν ειναι παρακολουθηση. Τιποτε αλλο...καμμια απαντηση. Απαντησεις βρηκα τωρα σε αυτο το βιβλιο, εχουν εξηγηθει πολλα πραγματα.

Το παιδι εχει αλλεργικα επεισοδια? Ασθμα, εκζεματα?

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2814

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2818

• mamaole
  • Το Άβαταρ του/της mamaole
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • MareDoula, Βοηθός Μητρότητας, Σύμβουλος Θηλασμού και Ρεφλεξολόγος
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 200
  • Κάρμα: 20
Βέρα, ενδιαφέρουσα η προσέγγιση αυτή, θα τη ψάξω!
Δανάη καλώς ήρθες! Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις οστεοπαθητική παράλληλα με την ομοιοπαθητική. Έχεις ακούσει για την Νεο Κρανιοιερή Θεραπεία; Πολλές φορές υπάρχει κάποιο μπλοκάρισμα σε κάποιο όργανο ή κάποια περιοχή και ξεμπκλοκάρωντας το, τα πράγματα βελτιώνονται.
"Δεν υπάρχει δρόμος για την ειρήνη, η ειρήνη είναι ο δρόμος."
M. Gandhi

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2819

• DaF
  • Το Άβαταρ του/της DaF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
ευχαριστω για την απαντηση σου......ναι ναι η γνωστη daf ειμαι :) ...και χαιρομαι που βρηκα το φορουμ αυτο εστω κ καθυστερημενα...εχω τοσες αποριες και τοσες αμφιβολιες...
ελπιζω αυτο το προβλημα που εχει το παιδακι σου να λυνεται, να γινει γρηγορα καλα..

μιας που λες για καντιτα...τελευταια εχω αρχισει εγω μια διαιτα για καντιτα, οχι την gaps, μια πιο 'ελαφρια' ας πουμε (τρωω φαγοπυρο, ρυζι, κινοα, κεχρι)το προβλημα μου , οπως και της μικρης μου, ειναι το κρεας!αδυνατον να φαμε καθε μερα κρεας, ειδικα ο,τι ΔΕΝ ειναι κοτοπουλο ή γαλοπουλα...μας ειναι δυσκολο, εως κ αηδιαστικο!
επειδη ειπες για την εγκυμοσυνη..ειναι πολυ πιθανο να βασανιζομαι απο καντιτα εδω κ παρα πολλα χρονια, με αποκορυφωμα το τελευταιο 5αμηνο...ταιριαζει πολυ το προφιλ..εξξαρτιουμουν απο τη ζαχαρη, τη σοκολατα, τους υδατανθρακες...τρελα...απλα επειδη εχασα πολλα κιλα λογω ειδικης διαιτας (σχεδον 6 σε ενα 5μηνο) και δεν ημουν υπερβαρη, καθε αλλο, θεωρησα καλυτερο να δω πως θα παει με τα πιο πανω σπορια κ δημητριακα...μεχρι στιγμης παει πολυ καλα, νιωθω καλα..

Η μικρη μου τωρα, ολα ξεκινησαν απο οταν σταματουσε ο θηλασμος, οχι οταν σταματησε τελειως. δλδ θηλασε μεχρι μαρτη, το προβλημα με τον αδενα ξεκινησε φλεβαρη (ατυπα μυκοβακτηριδια, κατα πασα πιθανοτητα, ολα εκει συγκλινουν: αυτα ειναι συγγενη των στελεχων της φυματιωσης, αλλα δεν ειναι φυματιωση. Η μαντου τοτε, δειχνει οριακα θετικη, τωρα που το προβλημα μας εχει καλη εκβαση, εδειξε αρνητικη). Η ογκολογος συνεστησε αναοσολογικο ελεγχο και θα τον κανουμε την επομενη εβδομαδα. παρακολουθειται στενα γι'αυτο , τοσους μηνες μπαινοβγαινουμε στο παιδων κ πηγαινοερχομαστε απο το μαη στον κυβελλο....!!

απο αλλεργιες εκανε τροφικες, απο 6-18 μηνων, με ερεθισμους κ πρασινα κακα.. Δεν της δινω αγελαδινα γαλακτοκομικα, αλλα δεν εχει δειξει δυσανεξια σε τροφη εκτοτε.

Συμφωνω παρα πολυ με οσα λες για το εντερο και τις παθησεις...αλλα δεν εχω ιδεα τι να κανω με ενα παιδι που τρωει πολυ δυσκολα, που δεν θα καταλαβει γιατι να φαει εκεινο κ οχι αυτο, γενικα πως να το αντιμετωπισω. εσυ εχεις καποιον ειδικο γιατρο για το μικρο σου; γιατι αν καταλαβα καλα, του κανεις τη gaps, σωστα;

θα τα διαβασω ολα οσα μου παρεθεσες, να δουμε κ τις επομενες εξετασεις...σε ευχαριστω ξανα..ελπιζω να παρευρεθω κ σε συναντηση της αρνικα.
θα επανελθω συντομα!

Opinions founded on prejudice are always sustained with the greatest of violence.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2820

• mamaole
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
Διάβασε εδώ για να βρεις πληροφορίες:

Κρανιοιερή Θεραπεία
M. Gandhi

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2821

• DaF
  • Το Άβαταρ του/της DaF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
mamaole έγραψε:
Βέρα, ενδιαφέρουσα η προσέγγιση αυτή, θα τη ψάξω!
Δανάη καλώς ήρθες! Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις οστεοπαθητική παράλληλα με την ομοιοπαθητική. Έχεις ακούσει για την Νεο Κρανιοιερή Θεραπεία; Πολλές φορές υπάρχει κάποιο μπλοκάρισμα σε κάποιο όργανο ή κάποια περιοχή και ξεμπκλοκάρωντας το, τα πράγματα βελτιώνονται.

της ειχαμε κανει 20 ημερων για προβληματα στο θηλασμο....θα το συζητησω με τον οστεοπαθητικο μας, ενδιαφερον κ αυτο που λες..ευχαριστω

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2824

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Στο Παιδων πατε σε ογκολογο? Ποια ειναι? Μηπως Η Μοσχοβη? Γιατι εμεις εκει παμε αλλα δεν βγαλαμε ποτε ακρη...μονο κανουμε εξετασεις. Τις καναμε πριν 2 βδομαδες παλι κι αν εξαιρεσουμε την αλκαλικη φωσφαταση πυο ανεβηκε ακομα ψηλοτερα ειναι μια χαρα.

Κι εμεις Κυβελλο εχουμε αλλα εχω κλεισει ραντεβου με τον Χριστοπουλο για οκτωβρη και για τα δυο παιδια. σΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ σταματησουμε τη χημειοπροφυλαξη γιατι αλλιως δε νομιζω οτι θα δουμε βελτιωση. Οποτε περιμενω να δω τι θα πουνε και οι ομοιοπαθητικοι.

Ετσι οπως μου τα περιγραφεις ακουγεται για περιπτωση gaps. H gaps επηρρεαζει καθε ανθρωπο με διαφορετικο τροπο, απο πιο ελαφρα προβληματα μεχρι και πολυ βαρια. Συσχετιζεται ακομα με βαριες νοημτικες διαταραχες για να καταλαβεις.

Τα κακα της μικρης πως ειναι? Του μικρου μου γιου βρωμοκοπανε πολυ ξινιλα, ειναι πουρες και βρισκω παντα απεπτες τροφες μεσα, μερικες φορες οπως τις εφαγε. Αυτο ειναι σημαδι gaps. Η βρωμα προερχεται απο καποια βακτηρια που κανουν παρτυ στο εντερακι του.

Εμεις δεν ξεκινησαμε ακομα τη διαιτα, ειμαι σε φαση προετοιμασιας και θελω να παραγγειλω τα προβιοτικα απο δευτερα. Θελει ειδικα προβιοτικα. Προς το παρον φτιαχνω και πινουν κεφιρ σπιτικο (αν θες θα σου δωσω να φτιαχνεις, μου φερες χθες ο μπαμπας μου). Με το κεφιρ ειδα μια μικρη διαφορα στον μικρο (κανει κανα δυο φορες τη μερα, εχω την αισθηση οτι βρωμανε λιιιιιιιιιγο λιγοτερο) αλλα στο μεγαλο ειδα μεγαλυτερες διαφορες.

Ο μεγαλος γεννηθηκε χωρις να εχω σοβαρο θεμα καντιντα, παρολα αυτα εχει κι αυτος θεμα σε μικροτερο βαθμο. Αλλεργιες δερματικες, εκζεματα που ειναι χαρακτηριστικα gaps . Υπαρχει εξηγηση γιατι αυτα συμβαινουν, θα γραψω παρακατω. Ο μεγαλος εχει και μεγαλη δυσκοιλιοτητα, μαλιστα τα κακα του ειναι απο ανεκαθεν σχεδον σκουρα μαυροπρασινα και σκληρα. Με το κεφιρ λοιπον ειδα πολυ μεγαλη βεκτιωση. Εγιναν καφε και πιο μαλακα...φυσιολογικα.

Πριν γεννησω, 10 χρονια νωριτερα επαθα πρωτη φορα ουρολοιμωξη, μου δωσαν ελαφρια αντιβιωση , χωρις οδηγιες για προβιοτικα και ενω δεν περασε η ουρολοιμωξη εμαθα καντιντα.....εκτοτε εχω παθει δεκαδες ουρολοιμωξεις και εχω συστηματικη καντιντα. Δεν φευγουν ευκολα οι μηκυτες, τρεφονται οχι μονο με ζαχαρη. Η gaps στερει απο μηκυτες και βακτηρια την τροφη τους, δλδ ζαχαρη, αμυλο και δημητριακα ενω πρεπει να ενισχυεις τον οργανσιμο με δυνατα καλα βακτηρια.

Κανε ενα κοπο διαβασε τα, παρε το βιβλιο, θα το βρεις πολυ κατανοητο παρα τα αγγλικα του, γραφει πολυ καλα η Καμπελ και τα εξηγει απλα. Θα δεις πως θα σου ανοιξει τα ματια σε πολλα πραγματα. Απο αυτο το συνδρομο ξεκινουν ολες μας οι παθησεις. Μολις το θεραπευσεις θα δεις τεραστιες διαφορες. Το ιντερνετ ειναι γεματο μπλογκ που εχουν γραψει ανθρωποι που εφαρμοζουν αυτη τη διατροφη και λενε πως βελτιωθηκαν οι ζωες τους.

Οτι ειναι δυσκολη διατροφη ειναι......κι εγω εχω θεματα διατροφης. Ο μεγαλος μου ειναι σαν τη δικη σου, τρωει ελαχιστα πραγματα. Ξερεις οτι ακομα κι αυτο ειναι συμπτωμα gaps? Κι ομως.......

Κι εγω δεν ξερω πως θα καταφερω αυτον να κανει διατροφη, αν συμμετειχε ο αντρας μου και δεχονταν οι γονεις μου (που σαμποταρουν καθε προσπαθεια διατροφης) πιστευω θα τα καταφερναμε. Ειναι 4 ετων ηλικια δυσκολη γιατι δεν μπορεις να τα κανεις οτι θες αλλα και δεν καταλαβαινουν τα ιατρικα θεματα για να συνεργαστουν.

Θ δυσκολευτω και με το μικρο αλλα αυτο εχει σοβαρο προβλημα και θελει δε θελει θα το αναγκασω.

Κεφιρ ξερεις πως το πινει? Συνηθως με το ζορι. Του το δινω με τη συριγγα......μερικες φορες το πινει χωρις προβλημα......αλλα αν δεν θελει με το ζορι. Ο μεγαλος το πινει κι αυτος με τη συριγγα του αρεσει η ιδεα οτι πινει φαρμακο και εχει καταλαβει οτι χαρη στο κεφιρ δεν πονει πια η κοιλιτσα οταν κανει κακα οποτε ειμαστε καλα......απο ποτηρι ο μικρος ποτε δεν πινει. Θα δω πως θα παμε.....επειδη ο μεγαλος δεν εχει πολυ σοβαρο προβλημα θα τον παω σιγα σιγα....με κεφιρ και προβιοτικα και ελπιζω οτι θα τρωει απο τις δικες μας τροφες. Αυτος τρωει ελαχιστα πραγματα, μονο μακαρονιαα με τυρι και ρυζι σαλτσα.....αντε και μια πιτσα.

Τελευταία διόρθωση: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν από mamaole.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2826

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Μπορειτε να μου πειτε γιατι δεν φαινεται αυτο που εγραψα? Οταν κανω επεξεργασια το βλεπω κανονικα, στην υποβολη δεν βλεπω τιποτα.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2835

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Μαρια εχω προβλημα....το εβαλα κομματι κομμματι και το τελευταιο δεν το παιρνει με τιποτα.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2836

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
θα επανελθω μετα το φαγητο

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2837

• DaF
  • Το Άβαταρ του/της DaF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
ωχ εχει προβλημα το φορουμ;;; τι εγινε ηρθα κ ισοπεδωθηκε; :lol:

Βερα καταλαβαινω οσα γραφεις, μοιαζουν κ οι περιπτωσεις σε αρκετα. Διαβασα οσο μπορουσα περισσοτερα για τη διαιτα και την candida τον τελευταιο καιρο, αλλα για τον εαυτο μου..εγω ειχα ενα προβλημα γαστριτιδας πολυ επιμονο κ παραξενο. Αναρωτιομουν λοιπον κ για τη μικρη,γιατι τα στοιχεια ταιριαζουν....σαν παζλ ενα πραγμα... Θα το διαβασω το βιβλιο.

Εχει ενδιαφερον να σου πω οτι απο τοτε που ξεκινησε αυτος ο φαυλος κυκλος ξεκινησε κ μια απεχθεια προς τα βραστα λαχανικα και μια εμμονη σχεδον με τα ζυμαρικα και τις πατατες...τελειως παραξενο για ενα παιδι που δεν μας ειχε απασχολησει ποτε με το φαι του....
Τωρα ευτυχως τρωει ωμα λαχανικα, αβγα, κοτοπουλο και φρουτα, τα οποια ξερω οτι εισαγονται πολυ σταδιακα. Αλλα οπου δει ψωμι, μπισκοτα, μακαρονια..πεφτει με τα μουτρα. Στο σπιτι τα αποφευγουμε ολα αυτα, εξω ομως;Σε φιλικα σπιτια;Στους παππουδες;Στον παιδικο που ολα τα παιδακια τρωνε ψωμι;Τι κανεις εκει.......; :dry:

Για τους γιατρους τωρα, ναι τη Μοσχοβη εχουμε. Τον Χριστοπουλο τον ειχαμε ως πρωτο παιδιατρο, δυστυχως με οχι καλη χημεια κ ετσι καταληξαμε σε κλασικο παιδιατρο και φυσικα τον Κυβελλο. Ο Κυβελλος νομιζω μας βοηθησε τρομερα...απο τοτε που ξεκινησαμε μαζι του ξεκινησε η μειωση του αδενα , μεχρι τοτε ειχαμε αυξηση 1εκ σε ενα διμηνο.

Σχετικα με το θεμα μας ομως (τα εμβολια και την υγεια των ανεμβολιαστων παιδιων, που το εχουμε παρατησει λιγακι με τα δικα μας.. :oops: ) ενας ακομη προβληματισμος ειναι η ενισχυση του οργανισμου. Οκ κανεις τη διαιτα. Τι μπορεις αλλο να δωσεις; Απο βιταμινες πχ; Μας συνεστησαν γυρη...δεν ξερω ομως ποσο βοηθαει τελικα! Αυτα τα προβιοτικα που λες, εχω δει τοσες μαρκες με σκευασματα, εχω πελαγωσει!!Στην περιπτωση μας, εκτιμω οτι η ομοιοπαθητικη που κανουμε, γλιτωνει απο τις πολλες 'χημειες' αλλα δεν νομιζω οτι μας ενισχυει πραγματικα..Α!και κατι αλλο σημαντικο που θυμηθηκα...η μικρη δεν εχει ξανακανει πυρετο πανω απο 38, 5 απο τον προηγουμενο Ιουνη (2010)!!!Σαν να εχει χασει την ..''ικανοτητα'' το σωμα να καταπολεμα με υψηλο πυρετο τις επιθεσεις των ιων..κ να φανταστεις αντιπυρετικο δεν δινουμε....

Για το κεφιρ θα επικοινωνησουμε σιγουρα...σε ευχαριστω!

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2838

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Προβιοτικα θα απρεις αυτα που συστηνει η Καμπελ, θα παραγγειλω απο βδομαδα, εχει για ενηλικες τα bio kult και για παιδια τα baby biotic. Απο αμερικη τα παιρνεις φθηνοτερα αλλα φοβομαστε τελωνειο. Ετσι θα τα παραγγειλω απο Αγγλια΄

www.specialhealthstore.co.uk

Ενα αλλο χαρακτηριστικο που εχουν αυτα τα παιδια ειναι η αναιμια. Σχεδον ολα εχουν. Αυτο συμβαινει επειδη καποια απο τα παθογονα τρεφονται με σιδηρο και αρπαζουν οτι σιδηρο ερχεται απο τις τροφες και το τρωνε. Το να παρεις συμπληρωμα δεν βοηθα επειδη απλα δυναμωνουν τα παθογονα. Στον οργανισμο δεν προλαβαινει να φθασει κατι.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2839

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Το οτι το παιδι λαχταρα να τρωει αυτο που το βλαπτει το περιγραφει η Καμπελ στο βιβλιο ως συμπτωμα. Το ζηταει ο οργανισμος. Ειναι προβλημα δε το συζητω και δεν ξερω τι να σου πω, το εχω κι εγω με το μεγαλο, τρωει μονο μακαρονια, ρυζι σαλτσα και πιτσα.....τρωει και φρουτα, λαχανικα ωμα, αλλα οχι κρεας οχι πατατες (που δεν με ενοχλει και τοσο τελικα) Τον εμαθαν οι παππουδες και ο μπαμπας με σοκοφρετες και θελει να τρωει καμμια. Ευτυχως δεν ζηταει αλλα, σοκολατα να του δωσεις δεν την τρωει, ουτε καραμελες, τρωει παγωτα και καμμια σοκοφρετα η βλακεια κις (απο τη γιαγια :angry: )

Να εξηγησω με δυο λογια τι συμβαινει.

Τα μωρα οταν γεννιουνται εχουν αποστειρωμενο εντερο, Αυτο θα κατοικηθει απο βακτηρια και μιρκοοργανισμους απο τον κολπο της μαμας κατα τη γεννα. Η μαμα οτι εχει στο εντερο εχει και στον κολπο. Αν εχει και καλα βακτηρια θα τα απρει, αν εχει μονο κακα θα παρει μονο αυτα. Εδω θα πω οτι τα μωρα που γεννιουνται απο καισαρικη εχουν μεγαλυτερο προβλημα καθως θα παρουν μικροβια απο το περιβαλλον που βρισκονται, απο το νοσοκομειο δλδ. Εκει ειναι σημαντικο μολις γεννηθει το μωρο να ξαπλωσει γυμνο πανω στο δερμα της μαμας και να θηλασει....για να αποικηθει απο τα μικροβια της μαμας. Αν η μαμα δεν μπορει τοτε πρεπει να ακουμπα στο γυμνο δερμα του μπαμπα. Γιατι το ζευγαρι μοιραζεται τα μικροβια του, γινεται μια μιξη απο αυτα.

Στο εντερο λοιπον θα πανε να κατοικησουν αυτα τα μικροβια. Ολη η δουλεια του πεπτικου γινεται απο τα μικροβια. Καλα και κακα...ακομα και τα παθογονα συμμετεχουν στη πεψη παραγοντας χρησιμο εργο. Οταν υπαρχει κυριαρχια των καλων πανε ολα καλα. Οταν ομως υπαρχει προβλημα κσαι υπερισχυουν τα παθογονα τοτε συμβαινουν ασχημα πραγματα. Πρωτον δεν δουλευει το ανοσοποιητικο. Τα IgA και τα IgE ειναι οι στρατιωτες μας αλλα το καθενα εχει τη δικη του δουλεια. Τα IgA εχουν ως αποστολη να καταστρεφουν οτι εισβολεις μπαινουν στον οργανισμο. Οταν υπαρχει δυσβιωσις (δλδ κυριαρχουν τα παθογονα) τοτε οι IgA δεν κανουν τη δουλεια τους, δεν μπορουν να κατατροπωσουν τους εισβολεις. Ο οργανισμος στελνει τοτε τους IgE. Η δικη τους δουλεια ομως ειναι διαφορετικη, δεν μπορουν να παλεψουν με ιους κι αυτο εχει ως αποτελεσμα να τρελλαινονται και να ειναι υπερενεργοι. Αυτοι οι IgE οταν ειναι σε δραστηριοτητα και ψιλες τιμες προκαλουν εκζεματα, αλεργιες και ασθμα. Γι αυτο λοιπον τα ατομα με αυτο το προβλημα εχουν αυτα τα συμπτωματα.

Εμεις παθαμε ουρολοιμωξη οταν το μωρο ηταν 3 μηνων. Πηρε ισχυρη αντιβιωση κι αυτο ειχε σαν αποτελεσμα (ηταν που ηταν γεματο καντιντα απο μενα) να καταστραφουν οτι μικροβια ειχε στον οργανισμο. Ξερεις οτι η διασπαση της λακτοζης γινεται απο e coli καλα? Δεν ειναι ολα παθογονα καποια απο αυτα κανουν σημαντικη δουλεια στον οργανισμο, οταν λοιπον πηραμε αντιβιωση τοτε σκοτωθηκαν ολα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ξεκινησει η αλλεργια μας στα γαλακτοκομικα. Ειχε πρασινες διαρροιες μεχρι που αρχισα αποχη απο γαλακτοκομικα!

Κανονικα οταν παιρνεις αντιβιωση αυτο που πρεπει να ακνεις αμεσα ειναι να δωσεις ισχυρα προβιοτικα και να κοψεις απο το διαιτολογιο τις τροφες που τρεφουν τα παθογονα. Γιατι οποιος προλαβει χωνεται στο εντερο, εμεις θελουμε να αποικηθει απο καλα βακτηρια.

Τωρα, οπως ειπα πολλα απο τα παθογονα που αναπτυσοονται σε μεγαλες αποικιες λογω ελλειψης ελεγχουν δυναμωνουν. Αυτα παραγουν τοξινες, καποιες απο αυτες ειναι επικινδυνες. Υπαρχει βακτηριο που παραγει την επικινδυνη τοξινη του τετανου. Εχει βρεθει σε ανρθωπους με σοβαρα προβλημα (σχιζοφρενεια, αυτισμο κλπ) μεγαλες ποσοτητες της τοξινης αυτης στα ουρα. Εχε υποψη επισης οτι οταν το παιδι εκτιθεται σε ηλεκτορμαγνητικες ακτινοβολιες (κινητα, ασυρματα, φουρνοι μικροκυμματων η περιοχες με εντονες εκπομπες λογω κεραιων) τα μικροβια αυτα γινονται πιο επιθετικα και παραγουν ακομα μεγαλυτερες δοσεις τοξινων για να αμυνθουν.

Σχετικα με τις αλλεργιες, οταν υπαρχει δυσβιωσις καποιες τροφες δεν θα υποστουν πεψη οπως πριν. Επειδη τα παθογονα που κατοικουν στο εντερο κανουν τρυπες κι εσοχες απο κει ειναι πολυ ευκολο να περασουν ιοι που μετα πανε στο αιμα και προκαλουν ασθενειες.

Απο τις ιδιες τρυπες περνανε κομματια τροφης που δεν εχει υποστει πεψη και αυτο αντιμετωπιζεται απο τον οργανισμο ως αλλεργιογονος ουσια. Για αυτο καποια στιγμη ακουμε να λενε οτι αποκτουν αλλεργια σε τροφες που δεν τους πειραζαν ποτε. Δεν ειναι οι τροφες, ειναι το πεπτικο μας συστημα που δεν κανει τη δουλεια οπως πριν.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2840

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Η Καμπελ ειχε αυτιστικο παιδι και το θεραπευσε εντελως με τη διαιτα αυτη, λεει οτι δυσκολευοταν να το πεισει να τρωει αυτα που πρεπει, εμενε νηστικο πολλες φορες. Στο βιβλιο υπαρχει κεφαλαιο για το πως πρεπει να χειριζομαστε τα δυσκολα παιδια, δεν εχω φθασει εκει ακομα, δεν εχω κατι να σου πω. Μονο πως σιγα σιγα πρεπει να της εξηγεις οτι η υγεια της εξαρταται απο τη διατροφη και πως για ενα διαστημα θα τρωει συγκεκριμενα πραγματα......θα το λες και θα το λες μεχρι να πιασει τοπο καποια στιγμη. Με τους παππουδες ειναι θεμα κι εγω αγχωνομαι γιατι με θεωρουν υπερβολικη.

Καταλαβες λοιπον οτι καποια παιδια οπς το δικο σου και τα δικα μου, φαινονται υγιη οσο θηλαζουν αλλα οταν αποθηλαζουν και ειναι μονα τους παρουσιαζονται τα προβληματα που ειχαν εξαρχης. Η Καμπελ λεει οτι ο θηλασμος ειναι πολυ σημαντικος και πως οσα παιδια εχουν προβλημα το παρουσιαζουν μετα τον αποθηλασμο. Ο μεγαλος μου ειναι 4 και θηλαζει ακομα. Μπορει να μου σπαει τα νευρα ωρες ωρες που ζηταει να θηλασει ανα 10λεπτο, αλλα κανω υπομονη και χαιρομαι που ακομα μπορω να τον προστατευσω γιατι πιστευω οτι κι αυτος θα αβγαλει προβληματα μολις αποθηλασει.

Διαβασε το βιβλιο, δες τι γραφει, το να δωσεις βιταμινες δεν ειναι λυση. Το προβλημα αυτων των παιδιων ειναι πως οτι και να φανε ειναι κακοθρεμμενα γιατι ο οργανισμος λογω των παθογονων δεν απορροφα τις θρεπτικες ουσιες και βιταμινες. Δεν εχει νοημα να δωσεις συμπληρωμα, νοημα εχει να δωσεις προβιοτικα και σωστη διατροφη.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Η Μαρια να βγαλει τα ποστ και να κανει μια αναρτηση με τιτλο ΣΥΝΔΡΟΜΟ GAPS θα ειμαι υποχρεη. Για να μαζεψουμε εκει οτι σχετικο υλικο υπαρχει.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2841

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Για τη Μοσχοβη Θα μιλησουμε πριβε μαλλον... :lol:

Ωστε δε σε βοηθησε ο Χριστοπουλος? Ο ΚΥβελλος μου πε να παω το μικρο να τον δει αλλα δεν ξερω αν θα δεχθει ο αντρας μου να παει και κει και στο Χαλανδρι....κι αυτος δεν ασχολειται με αυτα τα θεματα κι εχει βαρεθει να τρεχει σε γιατρους........εχουμε παει σε ενα σωρο ειδικοτητες και κανεις δεν βοηθησε. Μονο ενας ακτινολογος ηταν σε θεση να κανει διαγνωση. Και τελικα αν παει καλα το παιδι και εχει μειωθει το προβλημα (που κανονικα ακολουθει καλπαζουσα πορεια) ειναι επειδη ασχολουμαι εδω και 5 χρονεια με οργονοθεραπεια και τη δοκιμασα στο μωρο με πολυ καλα αποτελεσματα. Αρχισε να μειωνεται το προβλημα και τωρα ειναι σε υφεση. Η οργονοθεραπεια με βοηθησε και με την αρθριτιδα που μου παρουσιαστηκε το Πασχα. Δεν ειδα ιδιαιτερη βοηθεια απο την ομοιοπαθητικη. Αν θες δες το κι αυτο, ισως να βοηθησει στο θεμα του λεμφαδενα.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2842

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Για το θεμα του λεμφαδενα μπορει να σε βοηθησει η οργονη, αν θες θα μιλησουμε προσωπικα.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2846

• mamaole
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
Βέρα το τελευταίο κομμάτι είχε μια αγκύλη για αυτό και δεν εμφανιζὀταν. Δεν του αρέσουν του φόρουμ μας οι αγκύλες...
Ανοίγω νέο θέμα για σύνδρομο gaps. Κορίτσια φωτίστε μας γιατί πραγματικά είναι πρώτη φορά που το ακούω και νομίζω είναι σημαντικό να ενημερώσουμε και άλλες μανούλες.
M. Gandhi

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2848

• DaF
  • Το Άβαταρ του/της DaF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
τοτε γραφω εδω και μολις βγει το καινουριο θεμα για gaps-candida θα παω απο κει.. :) Βεβαια, δεν ακολουθω η ιδια την gaps αλλα μια πιο λαιτ μορφη οπως σου εξηγησα. Τωρα για το παιδι...μπορεις αραγε να το κανεις σταθερα..ουφ μου φαινεται ακατορθωτο , για ολους τους λογους που περιγραφεις...κ επισης ο συζυγος ειναι δυσπιστος στην προσεγγιση αυτη.

Τελοσπαντων, ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα και κατατοπιστικα οσα γραφεις. Ειχα μπεισ το σαιτ της Cambell και ειχα διαβασει διαφορα... αυτο με την αναιμια, τις τροφες που επιθυμουν ενω τα βλαπτουν κτλ με βρισκει τελειως συμφωνη, it makes sense , τελειως ομως.

Οργονοθεραπεια τι ειναι; Δεν εχω ιδεα..και τελικα τι ειναι αυτο που εχει το μωρο σου κ αντιμετωπιζεται τοσο δυσκολα; Εγω το ειχα καταλαβει απο τις περιγραφες σου ως (θα το πω εντελως αντιεπιστημονικα) ανωριμο ανοσοποιητικο...

Ο Χριστοπουλος οχι, δεν ηταν οτι δεν μας βοηθησε για τον αδενα, πολυ πιο πριν σταματησαμε να πηγαινουμε επειδη το κερασακι στην τουρτα ηταν η πρωτη βρογχιτιδα της μικρης, 16 μηνων...μεσα σε ενα μηνα περασαμε 2 κρισεις βρογχιτιδας χωρις να παρει κανενα φαρμακο κ την τριτη το παιδι εκανε πολυ χειροτερο βηχα κ πυρετο, ημασταν διακοπες και δεν τον βρισκαμε πουθενα στα τηλεφωνα. Ε, αναγκαστηκαμε κ πηγαμε σε εναν γιατρο και μας εδωσε αντιβιωση.. κ απο τοτε τον αλλαξαμε....μετα πηγαμε σε κλασικο, μετα ξανα σε ομοιοπαθητικο, μετα στον Κυβελλο και μετα καταληξαμε να εχουμε εναν παιδιατρο εντελως κλασικο, αλλα μας φαινεται ανθρωπος που κανει καλα τη δουλεια του. Απλα απεθυνομαστε στον Κυβελλο. ;)
Τωρα βεβαια μαντεψε τι επαθε η μικρη...γαστρεντεριτιδα...νοσηλευτηκε κ για αφυδατωση την Τεταρτη αφου δεν ανοιγε το στομα ουτε για φαι ουτε για νερο...ποσο καραμπαμ ειναι η κατασταση της πια ε; :( ουφ...

Λεω να ανοιξω ενα θεμα για συνταγες αντι-καντιτα/gaps....ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο για μενα ακομη, να προσαρμοζω τη διατροφη μου μιας κ ο χρονος ειναι εξαιρετικα περιορισμενος για φρεσκο σπιτικο φαι καθε μερα...δεν εχω καθολου χρονο. Επιπλεον τα υλικα που απαιτουνται ειναι πανακριβα....κρεας, βιολογικα...ο,τι μπορω κανω βεβαια αλλα...Οποτε οποιεσδηποτε ιδεες για ποικιλια και πρακτικοτητα νομιζω θα ηταν ευπροσδεκτες :) Ειδικα τωρα που θα επιδιωξω να εισαγαγω και τη μικρη στη διατροφη αυτη...

Τελος, αλλη απορια ειναι...και το καθημερινο κρεας...ποσο καλο κανει πια...εδω ολοι θεωρουν οτι το κρεας εχει τοξινες κ βλαπτει αν καταναλώνεται καθημερινα...μηπως να καναμε κ ενα εβδομαδιαιο διαιτολογιο που ακολουθουμε; Γιατι το γενικο συμπερασμα απο οσα διαβασα, ηταν οτι αν ειναι κατι καλο για μενα μπορει να ειναι καταστροφικο για σενα κ τουμπαλιν..Οποτε, κατι ενδεικτικο ισως; Θα σε περιμενω κ απο κει λοιπον! :)

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #2852

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Soy χω στειλει καποια πμ, μαλλον δεν τα ειδες.

Στο ιδιο καζανι βραζουμε κι εγω ακομα ψαχνομαι και κανω παραγγελιες.....ειναι σιγουρα δυσκολο οταν δεν συμμετεχει η οικογενεια ολη και πρεπει να φτιαχνεις διαφορετικα πραγματα η δεν σε υποστηριζουν αλλα ειναι απαραιτητο μερικες φορες. Διαβασε το βιβλιο κατ αρχας και μετα βλεπεις τι θελεις να κανεις. Δεν ξερω κι εγω αν μπορω να τα αγοραζω ολα βιολογικα, θα κανω οτι μπορω. Σημερα το συζητουσα με τον αντρα μου και φρικαρε οταν ακουσε οτι αυτη η διατροφη γινεται κανονικα για 1 μισι και 2 χρονια και ειπε οτι θα ρεψει το παιδι απο την πεινα. Κατι που ειναι υπερβολη φυσικα ...δεν ειναι πεινα να μη τρως μακαρονια και πατατες.

Θα δω τι θα κανω για ψωμακια γιατι αυτα τα ζηταει ο μικρος, θα πρεπει να εχω καποιες εναλλακτικες. Βλεπουμε και κανουμε. Κι εγω εχω μια κλασικη παιδιατρο, ενα γενικο ομοιοπαθητικο και τωρα θα αποκτησουμε και παιδιατρο ομοιοπαθητικο. :lol: Η κλασικη παιδιατρος δε μου δινει λυσεις για αυτα τα θεματα μονο φαρμακα ξερει να προτεινει...αυριο που θα την επισκεφθουμε (εχουμε να τη δουμε πανω απο 4 μηνες) θα της δωσω να δει εξετασεις και θα της πω 2-3 πραγματα γι αυτο το θεμα, αν και περιμενω να με κοιταει με βλεμμα αγελαδας :lol: με εχει για πολυ περιεργη......ειμαι η μοναδικη της πελατισσα που της εξηγει ιατρικα θεματα αντι να κανει οτι της λενε και να μη μιλαει. Υποθετω οτι σε λιγο θα την κοψω εντελως, την κραταω βασικα γιατι ειναι στο ΙΚΑ τον μεγαλο εχει να τον δει 1 μισι χρονο.

Περαστικα για τη μικρουλα, ευχομαι να μην εχετε αλλες δυσκολες καταστασεις. Δεν υπαρχει καποιος δικος σας να την κραταει σπιτι ε? Εγω δεν εστειλα τον μεγαλο προνηπια ακριβως για να μη μου κουβαλαει αρρωστιες στον μικρο (περα του οτι και να ηθελα να τον στειλω δεν θα τον επαιρναν σε δημοσιο και για ιδιωτικο δεν υπαρχουν λεφτα, αυτο ελειπε να πληρωνω για να μου κουβαλαει αρρωστιες σπιτι!) Προτιμησα να αφησω τη δουλεια πισω και να τα κραταω εγω (βεβαια τωρα και να θες να δουλεψεις με την ορεξη θα μεινεις!) :dry:

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #3205

• TARA
  • Το Άβαταρ του/της TARA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 10
Τα εμβολιασμενα παιδια εχουν 2-5 φορες περισσοτερες ασθενειες και διαταραχες απο τα μη εμβολιασμενα παιδια

www.sott.net/articles/show/236170-New-St...nvaccinated-Children
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": yogamama

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4105

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Big Study: Vaccinated Kids 2-5 More Diseases Than Unvaccinated

Άλλη μια έρευνα γερμανική αυτή τη φορά μας λεει αυτο που ήδη ξέρουμε.
New Study: Vaccinated Children Have 2 to 5 Times More Diseases and Disorders Than Unvaccinated Children

Τα εμβολιασμενα παιδια εχουν 2 εως 5 φορές περισσοτερες ασθένειες και διαταραχες απο τα ανεμβολιαστα.

Τελευταία διόρθωση: 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν από Vera.

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4106

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
Ουπςςςς...ΤΑΡΑ η ιδια ερευνα ειναι!

Απ: Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη? 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #4107

• Vera
  • Το Άβαταρ του/της Vera
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
η ερευνα που βγηκε στην επιφανεια τον σεπτεμβριο του 2011 αφορα 8000 ανεμβολιαστα παιδια με ηλικιες απο νεογεννητα εως 19 ετων και φανερωνει πως τα εμβολιασμενα παιδια εχουν 2 εως 5 φορες περισσοτερες ασθενειες και διαταραχες απο τα ανεμβολιαστα.

Τα στοιχεια συγκεντρωθηκαν απο γονεις με ανεμβολιαστα παιδια μεσω ενπς ερωτηματολογιου δια μεσω ιντερνετ και απο τον Andreas Bachmair, ένα γερμανο κλασικο ομοιοπαθητικο. Τα στοιχεια συνοδευτηκαν από ιατρικα ντοκουμεντα και η ερευνα ηταν αυτοχρηματοδοτουμενη ανευ σπονσορος φυσικα, γιατι κατι τετοιες ερευνες δεν συμφερουν τα γνωστα "συμφεροντα"

Μονο 4 απο τα 8000 παιδια επασχε από σοβαρη περιπτωση αυτισμου και απροκειτο για παιδια με μεγαλες ποσοτητες υδραργυρου στον οργανισμο τους.

• Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.803 δευτερόλεπτα
Βρίσκεστε εδώ: Home Forum Υγεία Εμβολιασμός Παιδια χωρις εμβολια? Είναι υγιη?
Μπορείς να μας ακολουθήσεις από το iphone ή το android σου! Εγγραφή!

Μαρτυριες

Κανείς δε μπορεί να βοηθήσει ενεργά μια γυναίκα να γεννήσει. Ο στὀχος είναι να αποφύγει να τη διαταράξει άσκοπα - Michele Odent

Ακολουθησε μας